Kategorie
Marketing w wyszukiwarkach

Dlaczego marketing wyszukiwarkowy jest tak istotny?

Wyszukiwarki zostały stworzone do katalogowania olbrzymiej ilości stron internetowych i przedstawienia ich internaucie w pewnej hierarchii. W założeniu na najwyższych pozycjach powinny ukazywać się strony oferujące usługi, produkty i informacje o jakie pyta internauta wpisując w pasek wyszukiwarki słowo bądź frazę wyszukiwania. W tym celu wyszukiwarka musi odnajdywać strony www, analizować je i indeksować, tworząc ogromnych rozmiarów bazę. Wyszukiwarki pilnie strzegą algorytmów odpowiedzialnych za ustalanie pozycji. Jednak jak to wszystko ma się do marketingu firmy?


    Szerokopasmowy dostęp do internetu staje się coraz bardziej popularny. Polskich internautów przybywa z dnia na dzień. Dziś jest to już ponad 11 mln. Według szacunków IAB udział tego typu marketingu w polskim rynku reklamy internetowej wynosił 6% w 2003 r., 7% w 2004, 12% w 2005.Najnowsze prognozy mówią, że około 20-25% wartości rynku stanowi SEM.
Wyszukiwarki internetowe są doskonałym narzędziem w rękach marketerów. O ile w przypadkach reklamy graficznej przekaz kieruje się do odbiorcy, tak tu odbiorcy sami określają swoje potrzeby wpisując w wyszukiwarce konkretne zapytania. Wpisane słowo czy wyrażenie dokładnie określa potrzeby użytkowników. Zadaniem marketerów jest zaspokajanie owych potrzeb i dlatego marketing znalazł dla siebie miejsce również w tego typu branży.Celem owych działań marketingowych jest zwiększenie dostępności użytkownika do danej strony poprzez umieszczenie jej na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Wysokie pozycje czyli miejsce w pierwszych dziesięciu wynikach wyszukiwania to skuteczna widoczność, co oznacza dotarcie do swojej grupy docelowej.Marketing w wyszukiwarkach jest odpowiedzią na nowe preferencje klientów, którzy „chcąc zaspokoić swoje potrzeby” sięgają do internetu.Na pierwszym miejscu pod względem dotarcia do użytkowników jest wyszukiwarka Google (około 86% polskich internautów). Dobra pozycja w wyszukiwarce i efektywnie prowadzone kampanie PPC mogą przyczynić się do olbrzymiego wzrostu ruchu na stronie. Nie jest to ruch przypadkowy. Tworzą go internauci szukający konkretnych usług, produktów lub informacji. Wartościowi użytkownicy z poszukiwanej grupy docelowej mogą wygenerować wysoki zwrot inwestycji uzyskiwany z tego typu działań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *